Hlavní stránka Blog Novinky Co znamená index rychlosti a zatížení pneumatiky?

Co znamená index rychlosti a zatížení pneumatiky?

09. 03. 2023
|
Kategorie Novinky

Hledáte nové pneumatiky pro váš vůz? Při výběru nezapomeňte zkontrolovat rychlostní index vybraného modelu pneumatiky. Zjistěte, co znamená index nosnosti v praxi a zda by neměl být vyšší než doporučený.

Každá nová pneumatika pro automobily prodávaná v Evropské unii má štítek, který popisuje nejdůležitější parametry produktu. Bohužel se v praxi ukazuje, že ne všem řidičům jsou údaje na štítku zcela jasné. Co znamená rychlostní index? Musí mít nějakou konkrétní hodnotu? Jak rychle může naše auto jet? Co v reálném světě, kromě grafů a tabulek, ovlivňuje index zatížení pneumatik? Může být nižší nebo vyšší, než doporučuje výrobce vozidla? Jak to ovlivní jízdní komfort a přesnost řízení? Lze kombinovat pneumatiky s různou nosností a rychlostí? Čtěte také: Mohu použít jiný index rychlosti a nosnosti pneumatiky, než který doporučuje výrobce?

Přečtěte si níže uvedený článek a vědomě si vyberte další pneumatiky pro své auto!

Štítky pneumatik – stojí za to je číst?
Výběr nových pneumatik pro váš vůz není jednoduchá věc. Výběr modelů je velmi velký a navíc před nákupem a nazouváním pneumatik na auto je těžké posoudit, zda pneumatiky, které máme na mysli, skutečně splní naše očekávání. Na pomoc přicházejí speciální štítky nalepené na každou kopii nové pneumatiky pro automobily prodávané v Evropské unii. Čtěte také: Kupujeme nové pneumatiky – jak se najít ve spleti symbolů?

Jaké důležité informace lze nalézt na štítku pneumatiky automobilu? Opravdu stojí za přečtení? Určitě ano, protože obsahují základní informace, které mohou rozhodnout, zda vybraný model pneumatiky bude pasovat do našeho vozu a splní očekávání.

Vzhledem k tomu, že nový, pozměněný design štítků automobilových pneumatik byl zaveden na základě nařízení EU č. 2020/740 v květnu 2021 a ne každý řidič jej zná, stojí za to říci pár slov o tom, jak by se štítky vůbec měly číst.

Na štítku najdete jméno výrobce a model pneumatiky a také některé základní parametry pneumatiky:

Energetická účinnost
Není to nic jiného než valivý odpor pneumatiky a v praxi to znamená vliv pneumatiky na spotřebu paliva našeho vozu. Auto jedoucí na pneumatikách nejlepší třídy A spotřebuje v reálu o více než půl litru paliva na 100 kilometrů méně, než kdyby jelo na pneumatikách s nejhorší třídou E.

Přilnavost za mokra
Parametr ukazující, jak dobře bude naše auto na těchto pneumatikách brzdit při pohybu na mokré vozovce. Rozdíl mezi brzdnou dráhou pneumatik z nejlepší třídy A a nejhorší třídy E je celých 18 metrů, což v případě bezbrankového stavu na silnici může znamenat náraz do překážky.

Hluk generovaný během jízdy
Pneumatiky mají velký vliv na jízdní komfort. Souvisí to s hlukem generovaným pneumatikami při jízdě – zda ​​je vybraný model pneumatiky hlasitý či nikoliv, zjistíme z popisku. Pneumatiky jsou klasifikovány jako třída A, B nebo nejhorší třída C. Hlučnost pneumatiky se navíc udává v decibelech – je vhodné připomenout, že nárůst o pouhé 3 dB je v praxi o 100 % vyšší.

Často se stává, že údaje na štítku nám ke konečnému rozhodnutí o výběru pneumatik na auto nestačí. Pak se vyplatí podívat se na pár doplňkových parametrů, které mohou být v některých případech klíčové a skutečně rozhodnou o tom, zda pneumatiky na naše auto budou fungovat či nikoliv.

Co znamená index rychlosti pneumatiky?
Jedním z nejdůležitějších parametrů pneumatiky je rychlostní index. Ne každý řidič však ví, co přesně znamená.

Co znamená rychlostní hodnocení pneumatiky? Zjednodušeně se jedná o informaci o rychlosti, jakou se naše vozidlo může pohybovat s daným modelem pneumatiky. Překročení rychlosti udávané výrobcem pneumatiky může způsobit její prasknutí, což v případě takto rychlé jízdy může vést k opravdové tragédii.

Index rychlosti se zapisuje jako písmeno abecedy. Níže uvedená tabulka rychlosti pneumatik bude velkým pomocníkem a jasně ukáže, co daný symbol znamená:

Pneumatiky s vyšším rychlostním hodnocením, zejména v případě letních pneumatik, často znamenají větší stabilitu a přesnost řízení. Pneumatiky s vyšší rychlostí mají také větší životnost. Stojí za připomenutí, že rychlostní index skutečně znamená odolnost pneumatiky vůči jízdě vysokou rychlostí při plném zatížení. To přímo souvisí s tím, kolik naše auto váží.

Lze namontovat pneumatiky s různými rychlostními kategoriemi? To se nedoporučuje. Stejně jako by se na jednu nápravu vozidla neměly montovat pneumatiky různých rozměrů nebo opotřebení běhounu, neměly by se míchat pneumatiky s různými rychlostními kategoriemi. Pokud se ale stane, že jsme jako řidiči prostě nuceni montovat pneumatiky s jiným rychlostním indexem, měly by se na zadní nápravu vozu nasadit pneumatiky s vyšším rychlostním indexem.

Co je index zatížení pneumatiky?
Druhým klíčovým parametrem při výběru správných pneumatik pro náš vůz je nosnost pneumatik. Co je index zatížení pneumatiky? Tento parametr informuje o maximální zátěži, kterou může pneumatika unést při maximální rychlosti vyjádřené v rychlostním indexu. Index také udává maximální povolené zatížení pneumatiky, které by nemělo být během provozu překročeno. Index nosnosti pneumatiky je vyjádřen v kilogramech a je uveden na bočnici pneumatiky jako čísla.

Pro snazší pochopení rozsahu a významu parametru uvádíme níže tabulku nosnosti pneumatik.

Jak vybrat index nosnosti pneumatik? Informace o kritériích, která by pneumatiky pro náš model auta měly splňovat, poskytuje samotný výrobce vozidla. Tyto údaje jsou ve většině případů na typovém štítku namontovaném ve výklenku dveří řidiče. Obvykle správná volba spočívá v tom, že celková nosnost čtyř pneumatik namontovaných na autě je vyšší než skutečná hmotnost celého našeho vozidla.

Mnoho řidičů se při nákupu nové sady pneumatik zaměřuje nejen na bezpečnost, ale také na jízdní komfort. Ovlivňuje index zatížení pneumatik jízdní komfort? Nemá to žádný přímý vliv, ale lze s jistotou předpokládat, že vysoký index nosnosti znamená tužší pneumatiky, což se zase může promítnout do sníženého komfortu.

Na závěr důležitá otázka – může být index nosnosti pneumatik vyšší, než doporučuje výrobce auta? Určitě ano! Montáž pneumatik s vyšším indexem nosnosti má reálný vliv na to, jak se bude naše vozidlo chovat na silnici.

Pneumatiky s vyšším indexem nosnosti jsou:
  • Větší přesnost řízení
  • Větší stabilita vozidla
  • Sebevědomější ovládání při těsných manévrech
  • Sluší se připomenout, že jistější a stabilnější řízení je bohužel nižší komfort, o kterém jsme psali před chvílí.